Dzień Sprzątania Biurka #subiektywnie

Dzień Sprzątania Biurka #subiektywnie

Artystyczny nieład. Inaczej? Bałagan i niechlujstwo, bo jak inaczej nazwać stertę brudnych naczyń, kubek z resztką kawy i utopioną w niej muchą, stertę papierów, które dawno przestały być ważne i klejące plamy po napojach? Dzień Sprzątania Biurka to dobra okazja (jedna z wielu naprawdę dobrych okazji), aby nieco popracować nad swoimi nawykami. Nie jest ważne, czy to biurko w pracy, czy też w domu – porządek może pomóc w walce o lepszą koncentrację i efektywność.

Dzień Sprzątania Biurka – nieco o samym święcie

Obchodzone jest właśnie dziś. Chociaż pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Założenia są proste: zadbaj o czystość i porządek na swoim biurku, aby pracować wydajniej. Ok, ale po co pracować więcej za tę samą płacę? Cóż, wszystko zależy od tego, jak na to patrzysz.


Jeżeli sądzisz, że wydajniejsza praca jest dla „leszczy”, którzy jak gamonie dają się wyzyskiwać bezwzględnym pracodawcom, sprawdź artykuł: Proaktywność w działaniu.


Po pierwsze, bałagan na biurku jest nieestetyczny i nie wygląda profesjonalnie. Zawsze możesz pokazać współpracownikom, że tak wiele masz do zrobienia, ale nie oszukujmy się – nikt w to nie uwierzy. Ilość bałaganu może świadczyć jedynie o tym, że coś jest nie tak z Twoją organizacją pracy.

Po drugie, bałagan, w którego skład wchodzą brudne naczynia z pozasychanymi resztkami jedzenia i napojów jest zwyczajnie niehigieniczny. Nie tylko zapach może być odpychający, ale i świadomość milionów małych stworzonek, które znalazły idealne miejsce do życia.

Po trzecie, ważne dokumenty zalegające na biurku mogą doprowadzić do nałożenia na firmę kary. Wystarczy kontrola Inspektoratu Danych Osobowych, by za pozornie niegroźny bałagan słono zapłacić.

Jakich rzeczy nie powinieneś trzymać na biurku

Lista jest długa, jednak warto wymienić najważniejsze rzeczy, których nie powinieneś trzymać na biurku i dlaczego.

  • brudne naczynia (talerze, kubki, filiżanki, sztućce) – niehigieniczny widok i nieprzyjemny zapach;
  • rozpraszacze – telefon, tablet i inne urządzenia, których nie potrzebujesz, a które zachęcają Cię do odwrócenia uwagi od aktualnie wykonywanego zadania;
  • ważne dokumenty – mogą zaginąć lub zostać użyte przeciwko Tobie ;);
  • przekąski – kolejny rozpraszacz, dobry podczas oglądania serialu, kiepski do pracy;
  • zwierząt – tak, żaden chomik czy inny stwór nie powinien znajdować się na Twoim biurku.
Sposoby na porządek na biurku

Sposoby na porządek na biurku

Krok pierwszy: na głęboką wodę

Polega to na tym, że w ciągu jednej godziny musisz posprzątać całe biurko, jednocześnie wyrzucając jak największą ilość przedmiotów. Bezlitośnie wyrzucasz niepotrzebne długopisy, zapisane karteczki i wrzucasz do niszczarki dokumenty, które nie będą Ci już potrzebne. Ta metoda pozwoli Ci pozbyć się olbrzymiej ilości przedmiotów, które wcześniej uważałeś za istotne. Tak uporządkowane biurko zdecydowanie dłużej pozostanie w dobrym stanie – do czasu, aż nagromadzisz kolejną stertę śmieci. Aby temu zapobiec, podążaj za kolejnymi wskazówkami.

Krok drugi: porządek na bieżąco

Każdego dnia, po zakończeniu pracy, doprowadź blat biurka dokładnie do takiego stanu, jak po generalnym porządku. Przez cały dzień możesz dowolnie gospodarować (bałaganić) na biurku, jednak koniec dnia pracy niech będzie dla Ciebie sygnałem, że czas zapanować nad tym chaosem.


UWAGA! Bądź ostrożny ze stosowaniem wszelkiego rodzaju organizerów i innych akcesoriów. Czasem mogą dawać efekt odwrotny od zamierzonego. Zbyt wiele półek i miejsc do zapełnienia rzeczami sprawia, że nie mamy bodźca, aby pozbyć się tych niepotrzebnych. Efekt? Rzeczy te gromadzą się w innych niż biurko miejscach.


Krok trzeci: zbuduj skuteczny nawyk

Nawyki ratują sytuacje niejednokrotnie. Jaki nawyk pomoże Ci utrzymać porządek nie tylko na biurku? Nawyk odkładania rzeczy na miejsce po każdym użyciu. Czy to długopis, zeszyt, kalendarz, czy kubek po kawie – gdy dany przedmiot nie jest Ci już potrzebny, odłóż go na miejsce. Początkowo możesz odczuwać to jako uciążliwe, jednak po kilku tygodniach zauważysz, że czynność tę wykonujesz mimowolnie. To właśnie pożądany w tej sytuacji nawyk.


Więcej o budowaniu nawyków znajdziesz na kanale YouTube: Przeciętny Człowiek.


Co daje posprzątane biurko? – zalety

  • nie rozprasza nas bałagan,
  • mamy większą kontrolę na otaczającą nas przestrzenią,
  • więcej miejsca na potrzebne aktualnie notatki lub przedmioty,
  • czystość wygląda profesjonalnie,
  • miejsce na chwilowe inspiracje (kwiatek, zdjęcie, figurka),
  • pewność, że ważne dokumenty nie zaginą w chaosie.