Jak otworzyć pudełko?

Jak otworzyć pudełko?

Codziennie otwieram dziesiątki pudełek, mniejszych lub większych. Używam podobnych narzędzi w sposób, który narzuca mi rozwiązanie konstruktor zamka i (opcjonalnie) dodatkowych zabezpieczeń. Grasz w grę, to trzymaj się zasad. Nie oznacza to braku pomysłów i podążanie utartą ścieżką. Przyjmij, proszę na wiarę, że na każde pudełko przypada 5 sposobów na jego otwarcie. Jednak zawsze wybieram podobnie, dlaczego?

Kreatywność a moje pudełko

Myślisz, że jest ona przebłyskiem geniuszu, ulotną myślą?A może to moment, w którym żarówka w Twojej głowie zaczyna mocniej świecić i wydaje Ci się, że osiągnąłeś ten stan? Rozczaruję Cię. Kreatywność to wypracowane zasady, konkretność i dopasowanie. Masz w niej odrobinę miejsca na intelektualne szaleństwo, ale nie tyle, ile myślisz.

Biało-czerwone pudełko
Do tego typu pudełek nie potrzebujesz dłuta, kluczyka czy ognia. Do wydobycia zawartości wystarczy delikatne ściągnięcie wieczka.

Wracam do moich pudełek. Jak sądzisz, czym w tej perspektywie staje się kreatywność? Skoro uważasz ją za przebłysk geniuszu, to pewnie będzie nią zawartość lekko uchylonego wieka pudełka. Miliony wartościowych pomysłów zamkniętych na niewielkiej przestrzeni i Ty z dłutem próbujący dobić się do środka. Ok, może otworzysz pudełko, ale wątpię, być był w stanie właściwie wykorzystać jego zawartość. Dlaczego? Bo siła działa tylko przez chwilę tak, jak celebryta próbujący przypomnieć o swoim istnieniu przez kontrowersje i spekulacje.

Dobrze, napisałam, że kreatywność to nie zawartość i nie wygrzebiesz jej z pudełka siłą, bo to w dłuższej perspektywie zwyczajnie nie zadziała. Nie jest nią też wspomniane wyżej dłuto. Więc?

Kreatywność nie jest tym, czego szukasz w pudełku, jest tym, w jaki sposób je otwierasz. To nie narzędzie, ale pewna taktyka, którą przyjmujesz. Dlatego tak ważne jest wybór jednego ze sposobów na jego otwarcie, a tu nie masz aż tak wielkiego pola do popisu, bo są one zależne od wielu czynników, przede wszystkim od:

  • miejsca zamieszkania (w skali miast, regionów, państw i kontynentów),
  • języka,
  • historii Twojej rodziny i społeczności.

Klucz do pudełka

Ogólnie: kreatywność zależy od kultury, w której kręgu się obracasz. To właśnie ona pozwala Ci ocenić, jaki rodzaj zamka zastosowano w Twoim pudełku, czym go otwierać, jak wygląda klucz oraz czego unikać przy jego otwieraniu, bo delikatna zawartość może zostać przypadkowo zniszczona. Dlatego im lepiej poznasz otaczające Cię społeczeństwo, zasady jego funkcjonowania, tabu, lokalne symbole dumy i granice tolerancji, tym łatwiej otworzysz pudełko.

Dlaczego tak się dzieje? To tak jak z dobrym żartem, aby go zrozumieć, musisz wiedzieć, czego dotyczy. Dlatego czasem tak zabawne wydają się memy odwołujące się do znanych nam stereotypów. Rozumiemy kim jest Sebix, Karyna, Janusz, Grażyna i czym jest torba z Biedronki na zagranicznej wycieczce. Taką wiedzę możesz wykorzystać tak, aby w dane kulturze stworzyć coś nowego, a zarazem zrozumiałego dla Twoich odbiorców. Jak przeprowadzić ten proces krok po kroku? Przykłady podam Ci właśnie tu, na tym blogu. Z czasem zrozumiesz, dlaczego tak chętnie podzielę się wiedzą, którą posiadam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest