Will, Will Smith oraz Mark Manson, 2021

Will, Will Smith oraz Mark Manson, 2021

Biografie inspirują, czasem przytłaczają, innym razem poruszają. Will to biografia, która robi to wszystko jednocześnie. Historia jednego z najpopularniejszych aktorów, który do tej pory był mi znany z kilku filmów – jeden z wielu aktorów z wielu filmów. Rzadko oglądam filmy, dlatego biografia ta trafiła w moje ręce przypadkiem, a raczej z polecenia (dzięki Michał 🙂 ). Zamiast recenzji kilka subiektywnie wybranych punktów, które sprawiają, że warto przeczytać tę książkę.

Spis treści książki Will

#1 – znaczenie jednego wspomnienia

Każdy ma takie wspomnienie, które zdaje się mieć szczególne znaczenie w kontekście całego życia. Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z jego istnienia. W książce temu wspomnieniu jest poświęcony rozdział Ściana. Dzięki niemu sama zidentyfikowałam nie jedno, a kilka wspomnień, które w znaczącym stopniu mnie ukształtowały. Niektóre z nich wypaczyły mój pogląd, dlatego z nimi walczę, inne wskazują całkiem dobrą drogę. Dzięki temu może uda Ci się zlokalizować także Twoje wspomnienie, jakiekolwiek by ono nie było, warto o nim pamiętać.

#2 – wciąż powtarzane: ciężka praca

Pod wieloma filmami na YouTube nadal dostrzegam objaw strachu (?) przed ciężką pracą. Powiedzieć komuś o tym, że czasem trzeba zwyczajnie „tyrać”, aby coś osiągnąć, urosło niemal do rangi grzechu. Śmiało, spróbuj to powiedzieć swoim znajomym. Tymczasem na przykładzie tej książki widać kolejny raz, że ciężka praca i poświęcenie dają efekty.

#3 – kruchość sukcesu

Sukces jest bez wątpienia tym, czego wielu z nas pragnie. Jednak łatwo zapomnieć, że wraz z nim pojawiają się nowe możliwości i zobowiązania, na które mało kto jest gotowy. Will pozwala poznać kruchość sukcesu w bardzo bolesnej historii, którą aktor ma za sobą. Może dzięki niej komuś innemu uda się zapanować nad zupełnie nową sytuacją i zapobiec upadkowi na samo dno?

#4 – rzeczywistość, której wciąż brakuje

W dobie social mediów i wciąż powtarzanego negatywnego ich wpływu na nas wszystkich warto sięgać po coś, co demaskuje bajkowy obraz serwowany przez wiele celebrytów. Biografie odsłaniają to, co kryje się za kolorowymi zdjęciami, uśmiechniętymi twarzami i sukcesami, które zdają się spadać z nieba. Nie. Czytaj biografie, aby poznać wzloty i (a może przede wszystkim) upadki. Daje to więcej motywacji i buduje świadomość tego, co może Cię czekać, gdy zaczniesz próbować.

#5 – zastąp to co lubisz tym, co kochasz

Jestem fanką powiedzenia, że to, co dobre a zrobione jest lepsze niż to, co doskonałe, ale pozostające w sferze wyobrażeń. Cóż, chyba czas nieco przeformatować swoje myślenie w tej sprawie. Konfrontacja z niektórymi wątkami w książce sprawiła, że dostrzegłam potencjał tego, co leży w sferze możliwości. Chyba czas na zmiany…

Will – biografia, którą musisz poznać

Nie dlatego, że to świetny aktor, ma na koncie sukcesy, o których wiele innych osób marzy. Sięgnij po nią, bo to ludzka strona legendy, inna od tej, którą widzimy każdego dnia.

Fragment książki Will

Nie mogę się powstrzymać – ocena ogólna: 10/10.