Jak nadążyć za kryptowalutami, Ben Armstrong (BitBoy Crypto) – recenzja

Jak nadążyć za kryptowalutami, Ben Armstrong (BitBoy Crypto) – recenzja

Recenzja książki Jak nadążyć za kryptowalutami

Boimy się tego, co nowe i niezrozumiałe. Później przyzwyczajamy się, włączając to do codzienności. Na koniec kochamy, dostrzegając, że zaczyna nam służyć. Było tak już wiele razy w historii, czasem w postaci drobnych rzeczy, innym razem jako spektakularna zmiana. Obecnie to kryptowaluty są tym, czego się boimy, ale za jakiś czas wielu z nas nie będzie sobie wyobrażało bez nich życia.

Wciąż jednak budzą strach i niepokój. Zmianę sposobu ich postrzegania nie ułatwia otoczka medialna – tu kryptowaluty pojawiają się najczęściej w powiązaniu z praniem brudnych pieniędzy, przekrętami lub innego rodzaju przestępczością. Na szczęście coraz więcej jest informacji o rzeczywistym potencjalne tej branży, w których nie brakuje również słów krytycznych. Jedną z książek, którą powinieneś przeczytać, aby dowiedzieć się więcej, jest Jak nadążyć za kryptowalutami. Przewodnik po bitcoinie i nowej cyfrowej ekonomii.


Spis treści:

  1. Jak nadążyć za kryptowalutami – informacje podstawowe
    1.1. Jak nadążyć za kryptowalutami – spis treści
  2. Jak nadążyć za kryptowalutami? (czy to w ogóle możliwe?)
    2.1. Jak nadążyć za kryptowalutami – RECENZJA
    2.2. Najlepsze rozdziały
  3. Jak nadążyć za kryptowalutami – podusmowanie
    3.1. Ocena ogólna

Jak nadążyć za kryptowalutami – informacje podstawowe

Książka jest poręczna, ma 208 stron, z czego 33 to przypisy końcowe. Tak, jest ich sporo, ale dla mnie to duży plus, bo mogę łatwo namierzyć potrzebne informacje. Całość jest wydana w fajnym, podręcznikowym stylu. Mam wrażenie, że autor sporo czasu poświęcił na porządne opracowanie szkicu, bo książka jest bardzo uporządkowana. Nie ma niepotrzebnych obrazków, grafik, bo i opisywane zagadnienia tego nie wymagają.

Jak nadążyć za kryptowalutami – spis treści

Słowo wstępne
Przedmowa
Podziękowania
Wstęp

  1. Wielka dewaluacja
  2. Drzewo cyfrowych pieniędzy
  3. Pierwsza generacja wielkich pomysłów
  4. Blok genesis
  5. Krótki kurs technologii blockchain
  6. Zło konieczne
  7. Większe pieniądze, większe problemy
  8. Rozwidlenie dróg
  9. Rodzi się przyszłość
  10. Przemiana w cyfrowe złoto
  11. Punkt zwrotny dla krypto
  12. Nowa warstwa internetu
  13. Nowy wspaniały świat
  14. Podstawy inwestowania
  15. Tajniki tradingu
  16. Tokeny niewymienialne (NFT)
  17. Web3 i Metaświat
  18. FUD w świecie krypto
  19. Zagrożenie w świecie krypto
  20. Przyszłość kryptowalut
  21. Co dalej?
    Dodatek: przydatne materiały i narzędzia
    Przypisy końcowe

Są to tylko główne rozdziały, każdy z nich ma do kilku podrozdziałów. Informacje w części z nich można odgadnąć bez problemu, inne brzmią nieco bardziej enigmatycznie.

Spis treści książki Jak nadążyć z kryptowalutami

Jak nadążyć za kryptowalutami? (czy to w ogóle możliwe?)

Mam wrażenie, że w kwestii technologii blockchain i tego, jak to właściwie działa jestem daleko w tyle. Nie pracuję jako programistka (pojedyncze zmiany w kodzie na WordPress jako programowanie się nie liczą 🙂 ) toteż sam sposób działania jest dla mnie trochę magią. Dzieje się coś, czego efektem jest coś innego. Nadążenie za rozwojem branży jest dla większości z nas poza zasięgiem. Na szczęście nie trzeba wiedzieć wszystkiego, trzeba wiedzieć wystarczająco. W tym za zadanie pomóc ma książka Bena Armstronga Jak nadążyć za kryptowalutami. Jak sobie z tym radzi?

Jak nadążyć za kryptowalutami – RECENZJA

Za największą zaletę książki uważam bardzo dobrze zachowaną chronologię. Dzięki temu autor będzie mógł napisać kolejną część za kilka lat i całość pozostanie spójna. Jak wspomniałam wyżej, podręcznikowy charakter publikacji ułatwia samodzielne wyciągnięcie wniosków. Mimo że autor jest przychylny branży krypto, nie da się tego szczególnie wyczuć podczas czytania. Równowaga między zaletami, wadami, zagrożeniami, potencjonalnymi zastosowaniami kryptowalut oraz technologii blockchain została zachowana.

Książka Jak nadążyć za kryptowalutami ułatwia zrozumienie tego, co za omawianą technologią się kryje. Nie ma niepotrzebnego wgłębiania się w szczegóły, w tym skomplikowaną programistyczną technologię. Tekst, który zrozumiesz bez większego problemu, choć niektóre rozdziały wymagają większego skupienia.

Brakuje mi w książce jednak prostego słownika pojęć związanych z branżą krypto. Znacząco ułatwiłoby to zrozumienie treści, bo powrót do poprzednich rozdziałów, aby przypomnieć sobie dane pojęcie, psuje przyjemność z czytania.


Szukasz innej lektury z tej branży? Sprawdź: Encyklopedia kryptowalut.


Ważne fragmenty książki Jak nadążyć za kryptowalutami

Najlepsze rozdziały

Każda książka ma rozdziały czy też części, które szczególnie zapadają w pamięć. Także i ta. Poniżej kilka z nich, których treść wydała mi się szczególnie ważna. Na pewne sprawy rozdziały te rzuciły nowe światło, inne nazwały zjawiska, które do tej pory trudno było mi opisać. Oto część z nich.

1. Wielka dewaluacja

Nie da się zrozumieć potencjału kryptowalut bez zastanowienia się, dlaczego w ogóle należałoby ich używać. W tym rozdziale autor przedstawił krótki opis problemów, które wynikają między innymi z możliwości nieograniczonej produkcji pieniądza z niczego. Odejście od standardu złota sprawiło, że puste pieniądze to dziś powszechny problem. Możesz nie zastanawiać się nad tym w ogóle, ale sprawy te dotyczą wszystkich. Za współczesnym pieniądzem kryje się wiara, że jest on cokolwiek wart.

2. Drzewo cyfrowych pieniędzy

Płacenie gotówką nie zawsze jest wygodne, dlatego na rynku pojawiła się nisza, aby stworzyć szybszy sposób płatności. Wypełnił ją przede wszystkim PayPal. Mimo tego, że rzeczywiście ludzie zaufali aplikacji, to i to okazało się generować nowe problemy. Jakie? Autor podaje kilka istotnych przykładów, a sporą część z nich zdajemy się lekceważyć.

3. Pierwsza generacja wielkich pomysłów

Musimy bardziej uważać na ludzi, których czasem lekkomyślnie określamy mianem szalonych. Bo to właśnie oni są w stanie wdrożyć rozwiązania, których na początku nie rozumiemy, a które z czasem stają się dla nas ważne. Nie inaczej jest w branży krypto. To programiści, którzy pokładali ogromną wiarę w to, że da się zachować prywatność i że rządy nie powinny mieć wglądu w każdą sferę życia, stoją za każdym z fenomenalnych projektów.

5. Krótki kurs technologii blockchain

Jak wspomniałam na początku, nie musisz wiedzieć wszystkiego, aby móc korzystać i inwestować w kryptowaluty. Mimo to zachęcam Cię do ogólnego poznania tego, z czym masz do czynienia. W tym rozdziale dowiesz się nieco więcej od technologii blockchain, jednak nie nastawiaj się na pełne jej zrozumienie. Wystarczy wychwycenie ogólnych idei, które za nią stoją, wówczas zapewne docenisz jej potencjał.

8. Rozwidlenia dróg

Łatwo działać na małej skali nad niemal nikomu nieznanym projektem. Problemy zaczynają pojawiać się wówczas, gdy staje się on coraz popularniejszy i przebija się do mainstreamu. Bitcoin i inne kryptowaluty przechodzą swoje wzloty i upadki, niektóre z nich wynikają z różnego sposobu patrzenia na ich przyszłość. W tym rozdziale dowiesz się, jak bolesne i trudne bywają tego typu problemy.

19. Zagrożenia w świecie krypto

Wspomniałam wcześniej, że ludzie często postrzegają kryptowaluty jako twór mający ułatwić dokonywanie różnego rodzaju przestępstw. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, jednak nie na taką skalę, jaką zdają się kreować główne media. Musisz wiedzieć, że oszustwa w tej branży również się zdarzają. Dzięki informacjom z tego rozdziału dowiesz się, jak ich unikać.

Niektóre rozdziały autor poświęcił na opisanie możliwości zarabiania na nich. Są one niewielką częścią książki i zawierają podstawy inwestowania i tradingu. Jest jednak tak wiele czynników wpływających na opłacalność inwestycji, że autor (i słusznie) nie rozwinął tematu. Są w Internecie miejsca, gdzie wiedzę z tego zakresu otrzymasz za darmo.


Więcej o historii pieniądza znajdziesz w książce Standard bitcoina.


Fragment o Dogecoinie w książce Jak nadążyć za kryptowalutami

Jak nadążyć za kryptowalutami – podusmowanie

Cieszę się, że coraz więcej osób chętniej sięga po informacje z publikacji, które nie wykazują uprzedzenia i nie traktują tematu pobieżnie. Pamiętam, jak sama z początku sceptycznie podchodziłam do idei, jednak dopiero wgłębienie się w temat pozwoliło mi nieco inaczej spojrzeć na tę technologię. Książka Bena Armstronga pozwala uniknąć wielu pułapek w myśleniu i nakreśla tło, bez którego trudno zrozumieć, po co właściwie to wszystko. Uważam, że dla osób początkujących jest to świetny start w świat kryptowalut, którego uzupełnieniem mogą być już nieco bardziej skomplikowane lektury.

Plusy:

+ prosty język,

+ dobrze opisana historia pieniądza – skrótowo i z sensem,

+ świetnie opracowana pod względem chronologii,

+ zachowana krytyczna postawa wobec problemów związanych z branżą,

+podręcznikowy styl,

+ brak zbędnych rozpraszaczy, takich jak grafiki czy zdjęcia,

+ skonstruowana tak, że autor bez problemu dopisze kolejną część za kilka lat (na co liczę).

Minusy:

– brak słownika.

Ocena ogólna: 9/10