Koparka kryptowalut – co to jest i jak działa?

Koparka kryptowalut – co to jest i jak działa?

Nowe technologie, czy tego chcesz, czy nie, wdzierają się do Twojego życia każdego dnia. Dzięki nim staje się ono prostsze, a pewne czynności bezpieczniejsze. Niestety, świat zmierza w stronę państwa opiekuńczego, co może znacząco ograniczyć wolność jednostki. Widać to na przykładzie coraz śmielszych propozycji, aby wyeliminować gotówkę z obiegu i zastąpić ją CBDC (Central Bank Digital Currency – waluta cyfrowa banku centralnego). Kryptowaluty mogą w tej sytuacji być alternatywą dla pieniędzy fiducjarnych. Jak powstają kryptowaluty? Na czym polega kopanie kryptowalut? Co to jest koparka kryptowalut? Na te pytania postaram się Ci odpowiedzieć najprościej, jak potrafię.*

Trochę teorii na początek

Pieniądze na przestrzeni wieków zmieniały swój charakter i wartość. Były nimi koraliki, kamienie, muszelki i inne przedmioty uznawane za rzadkie i cenne. Oparcie pieniędzy o standard złota wydawało się pomysłem dobrym, jednak jak to natura ludzka ma w zwyczaju, górę bierze chęć drukowania dowolnej ilości pieniędzy bez pokrycia. W Polsce, według danych ze strony bankier.pl, inflacja w 2020 roku wyniosła średniorocznie 3,4%. Co to oznacza? To znaczy, że o tyle średnio wzrosły ceny i nastąpił spadek siły nabywczej pieniądza. Po prostu płacimy więcej.


Dowiedz się więcej o historii pieniądza z książki Standard Bitcoina.


Obecnie, to właśnie Bitcoin jest nazywany cyfrowym złotem i przestaje być postrzegany jako coś niepoważnego, jakaś tam zabawka tylko dla nerdów (z takimi opiniami spotykałam się bardzo często). Choć wielu osobom niezainteresowanym tematem kryptowalut wydaje się, że coś, co istnieje tylko w przestrzeni wirtualnej, nie może mieć żadnej wartości, to właśnie takie „wirtualne dobro” jest dla niektórych źródłem dochodu. Jak? Na początku, tuż po tym jak powstał Bitcoin, jego wartość wynosiła kilka centów. Obecnie, cena wynosi 65 999.00 $ (niecałe 240 tysięcy złotych).

Dlaczego ktoś miałby kupować kryptowaluty, takie jak Bitcoin? Jest to sposób na utrzymanie oszczędności w sposób, który: po pierwsze, nie odczuje inflacji (jego zasoby są skończone, nie można „dodrukować” Bitcoina), po drugie, umożliwia uzyskanie dodatkowego źródła dochodu (trading, lokaty kryptowalutowe – około 6% w skali roku). Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że bitcoin jest bardzo młodą technologią i posiada 4-letnie cykle. Odpowiedzialny za cykle jest halwing (obcięcie nagrody za blok) oraz euforia ogarniająca ludzi gdy cena rośnie. Korekty ceny mogą sięgać nawet 80%, więc jest to bardzo ryzykowna inwestycja.

Na stronie bitcointreasuries.org możesz śledzić kto i za ile kupił jaką ilość Bitcoinów. Od roku 2020 kryptowaluty  kupują np. MicroStrategy inc, Tesla i inne duże firmy holdingowe co znacząco wywindowało cenę BTC.

Kopanie kryptowalut

Czym są kryptowaluty? – kopanie kryptowalut

Czym jest kryptowaluta?

kryptowaluta to cyfrowy pieniądz, który nie ma swojego emitenta w postaci banku centralnego„.

(definicja z książki Encyklopedia kryptowalut, Kamila Predeckiego).

Można powiedzieć, że kryptowaluty to kolejna forma pieniądza.

Kopanie kryptowalut to najprościej mówiąc, rozwiązywanie matematycznych algorytmów przez górników (posiadaczy koparek). Każdy blok danych zawiera transakcje dokonane przez użytkowników danej kryptowaluty. Za poprawne rozwiązanie algorytmu, górnik otrzymuje nagrodę w postaci pewnej ilości kryptowalut, które lądują na podanym przez niego adresie wirtualnego portfela. Dodatkowo górnik otrzymuje także opłaty transakcyjne, które płacą właściciele kryptowalut chcących przesyłać swoje kryptowaluty z jednego portfela na drugi.

Metafora w dużym uproszczeniu: górnik, którego zadaniem jest wydobywanie złota (BTC, ETH i inne) otrzymuje nagrodę, gdy właściwie zabezpieczy określoną jego ilość i wyśle na powierzchnię. Dodatkowo górnik otrzymuje kolejną część złota jako opłatę transakcyjną za to, że wydobyte przez niego złoto jest przesyłane dalej między kupującymi, którzy poza górnikiem nie muszą liczyć na dodatkowych pośredników (zaufana trzecia strona). Takimi pośrednikami są banki nadzorujące konta, które w każdej chwili mogą zablokować je użytkownikowi.

Kopać można samemu lub w tzw. poolach wydobywczych. Są to miejsca, gdzie zbierają się inni górnicy i wspólnymi siłami szukają hasha zabezpieczającego blok danych. Nagroda jest wtedy dzielona między górników biorących udział w kopaniu.

Moja koparka kopie Ethereum i obecnie pracuje na poolu wydobywczym: https://2miners.com/

Przykładowe poole wydobywcze dla Ethereum:
– 2Miners – https://www.2miners.com/
– hiveon – https://www.hiveon.net/
– Sparkpool – https://www.sparkpool.com/
– Ethermine – https://www.ethermine.org/

Więcej znajdziesz na stronie https://www.poolwatch.io/coin/ethereum

Czym jest koparka kryptowalut?

To urządzenie obliczające wspomniane wyżej algorytmy zabezpieczające bloki danych. Może być nim antminer (komputer przeznaczony wyłącznie do obliczeń kryptograficznych) lub jak w przypadku mojej koparki, karty graficzne biorą na siebie ciężar obliczeń.


Przykładową koparkę znajdziesz w artykule: Koparka kryptowalut – moja pierwsza kopalnia


Czy kopanie się opłaca?

To zależy. W przypadku niektórych kryptowalut ich kopanie jest opłacalne, dlatego coraz więcej osób podejmuje się tego „fachu”. Wiele zależy jednak od cen prądu, sprzętu, kryptowaluty i wielu innych aspektów. Koszty można zminimalizować, samemu składając koparkę i używając części używanych. Wiele zależy od optymalizacji kosztów.

W moim przypadku, dzięki zakupieniu kart w sensownej cenie, kopanie kryptowalut jest aktualnie opłacalne.

Pamiętaj, że jak każda inwestycja, także koparka kryptowalut może okazać się nieopłacalną. Dlatego zawsze dokładnie przeanalizuj koszty i możliwe ryzyko. Przeznaczaj tylko takie kwoty, jakie gotów jesteś stracić.

Czy kopanie kryptowalut się opłaca?

* nie jestem ekspertką w tej dziedzinie, jedynie od pewnego czasu świat kryptowalut stał się dla mnie bardzo ciekawym tematem do zgłębienia.

Źródła:

  • Encyklopedia kryptowalut, Kamil Predecki, 2019,
  • Standard Bitcoina, Saifedean Ammous, 2018,
  • bitbay.net.