Tematy na bloga – 3 sposoby bez użycia narzędzi

Tematy na bloga – 3 sposoby bez użycia narzędzi

Tematy na bloga to „temat rzeka”. Wklepuję tę frazę w wyszukiwarkę Presearch – większość dostępnych artykułów dotyczy wykorzystania narzędzi dostępnych online. Część z nich jest płatna, inne mają okrojoną wersję demo, ale jak mantrę powtarza się stwierdzenie: korzystaj z narzędzi (najlepiej naszego). Dla jasności nie mam nic przeciwko narzędziom, jednak chyba zapomnieliśmy, że to w naszych głowach jest najlepsze z nich. O tym, jak je wykorzystać w szukaniu inspiracji dowiesz się już za chwilę.

Nadużywanie narzędzi rozleniwia?

Częściowo tak. Jeżeli rutyną jest dla Ciebie odpalenie jednego z nich i wyłącznie na nim opierasz swoją inspirację to znak, że dzieje się coś złego.  Kreatywność staje się cechą drugorzędną, a jej miejsce zajmuje mechaniczne klepanie w klawiaturę. Nie przeceniajmy znaczenia narzędzi, mają być one tylko wsparciem dla pracy copywritera, a nie jej podstawą.

Jak wymyślać tematy na bloga – prosto z Twojej głowy!

Skoro pracujesz w tej branży, to nie wątpię, że kreatywność masz we krwi. Mimo że z czasem może ona schodzić na dalszy plan ze względu na „kreatywne rozleniwienie”. Poniżej podaje Ci kilka moich sposobów na to, jak tworzyć nowe tematy na bloga.

Sposób 1: zasada 3 kroków

Polega na wypisaniu 3 tematów i kolejnych 3 dla każdego z nich. Możesz stworzyć taki ciąg zawierający nawet kilkadziesiąt gotowych tematów na bloga, spośród których wybierzesz te najlepsze. Potem wystarczy tylko SEO friendly podejście i możesz brać się do pisania!

Tematy na bloga, metoda 3 kroków
Możesz taki ciąg rozwijać, ile tylko zechcesz lub do czasu, gdy zauważysz, że już bardziej się nie da 🙂

Sposób 2: zasada ciągu myśli

Pomyśl o dziedzinie, w której Twój blog ma się obracać. W ciszy i spokoju, na kartce papieru pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, aż zapełnisz całą stronę. Oznacz w tekście to, co uważasz za istotne i na tej podstawie opracuj temat.

Sposób na tematy na bloga
Z takiego ciągu zdań powstało kilka artykułów, a kolejne są w drodze.

Sposób 3: Mapa myśli

Mapy myśli są jednym z najczęściej używanych przeze mnie narzędzi. Nadają się niemal do wszystkiego. W przypadku wyszukiwania tematów na bloga są nieocenione. Zasada jest prosta: od ogółu do szczegółu.

Tematy na bloga, mapa myśli
Bardzo uproszczona mapa myśli, którą sugeruję się przy wyborze kolejnych tematów związanych z kryptowalutami.

Tematy na bloga – czy warto polegać tylko na sobie?

Oczywiście, że nie zawsze jest to dobre. Czasem pojawia się blokada i trudno ją przełamać bez użycia narzędzi dostępnych w Internecie. Szkoda czasu na wielogodzinne rozmyślania nad tym, czy temat jest dobry, czy nie, czy może wybrać inny… Z jednej skrajności można wpaść w drugą, bo całkowite odrzucenie możliwości, jakie daje Internet, jest zgubne. I siedzisz potem jak biedny artysta, czekając na natchnienie 😉

Zalety wyboru tematów na bloga BEZ użycia narzędzi:

  • rozwijasz swoją kreatywność,
  • lepiej poznajesz dany temat,
  • szybciej i łatwiej jest Ci podejść do pisania,
  • unikasz tworzenia treści jedynie pod mistyczne boty Google.

Zalety wyboru tematów PRZY WSPARCIU narzędzi:

  • internet prawdę Ci powie o tym, co popularne,
  • szybkie podpowiedzi gdy czujesz, że stoisz w miejscu,
  • mniejsze ryzyko pominięcia ważnego w danej branży tematu.

Podsumowanie – ufaj, ale sprawdzaj

Wiem, powiedzieć copywriterowi (zwłaszcza wykształconemu 😉 ), że może nie do końca z tą kreatywnością jest ok, to jak spojrzeć w oczy Bazyliszkowi. Nie ma co ukrywać, nie jesteśmy doskonali i każdy z nas nie raz popełni błąd bylejakości, sądząc, że tworzy dzieło. Ufaj, że Twoje umiejętności wystarczą. Na wszelki wypadek jednak je sprawdzaj.