Wyszukiwarka Presearch

Wyszukiwarka Presearch

Wyszukiwarki, trudno wyobrazić dziś sobie bez nich Internet. Ich celem jest dostarczanie nam informacji możliwie najbliższych naszym intencjom. Każdego dnia miliony haseł przechodzi przez największe wyszukiwarki internetowe, które nie do końca spełniają funkcję, o której była mowa na początku tworzenia sieci. Innowatorzy przewidzieli nieco inne zastosowanie, ale rzeczywistość okazała się inną, niż by tego oczekiwali.

Najpopularniejszymi wyszukiwarkami w 2019 roku były kolejno: Google (93,37%), Bing (3,61%) i Yahoo (1,75%). Inne cieszyły się zainteresowaniem poniżej 1% (dane z gs.statcounter.com).

Czy wyszukiwarki są darmowe?

Przyjrzyjmy się głównemu graczowi na rynku — Google. Jako użytkownik za korzystanie z jej usług nie płacę ani złotówki (teoretycznie), walutą, którą oddaję firmie, są moje dane. Zapisywane w formie ciasteczek pozwalają dopasować reklamy do wcześniejszych wyszukiwań, aby skutecznie zachęcić mnie do zakupu. Takie współdziałanie sklepów internetowych i Google zwiększa sprzedaż i czyni mniej świadomego Użytkownika bardziej podatnym na wydanie swoich pieniędzy. Koniec końców kliknięcie link sponsorowany sprawia, że część pieniędzy (już złotówek) ląduje na koncie firmy Google.

Nie chciałabym się tutaj rozwodzić nad tym zagadnieniem, ponieważ zasługuje ono na osobny artykuł. Ważne, że każda firma musi zarabiać. Przynajmniej w modelu, w jakim działa Google. Alternatywą jest zupełnie inne podejście, takie jak miało miejsce w początkach Internetu — podejście zdecentralizowane. I tu na arenę wchodzi Presearch — zdecentralizowana wyszukiwarka, która płaci Ci za wyszukiwanie. Jak to działa?

Co to jest Presearch

Presearch — czym jest?

Presearch to wyszukiwarka stworzona z myślą o użytkownikach. W dokumencie White Paper* zawarte jest następujące sformułowanie:

Celem jest zbudowanie silnika wyszukiwania opartego na społeczności, w który uczestnicy
będą mieli udział w tworzeniu i sukcesie platformy. Na przykład, zespoły naukowców
zajmujących się danymi mogą wprowadzać algorytmy, eksperci w dziedzinie tematycznej
mogą tworzyć zbiory treści, projektanci graficzni mogą tworzyć nowe interfejsy, a osoby z
odpowiednimi umiejętnościami mogą przeszukiwać i indeksować sieć. Wszyscy zostaną
nagrodzeni tokenami na podstawie wartości ich wkładów.

oraz:

Wyobrażamy sobie aktywną platformę personalizacji, w której każdy użytkownik może
wprowadzić swoje preferencje, aby dopasować wyniki do swoich przekonań i stylu życia.

I tu kryje się gigantyczna zmiana w podejściu. Dotychczasowa kontrola niejasnych algorytmów zostaje zastąpiona rozwiązaniem przejrzystym i zgodnym z wolą użytkownika.

W dokumencie znajdują się również odniesienia do technologii blockchain oraz innych rozproszonych technologii sieci, które oparte są na modelu peer-to-peer**, mające zapewnić większą odporność na nadużycia, które w przypadku scentralizowanego działania są opcją kuszącą. Coraz większa popularność technologii blockchain daje większą szansę na sukces dla wyszukiwarki Presearch.

Tokeny — Presearch coins

Tokeny PRE wykorzystywane są do kilku celów, są nimi:

  • nagradzanie członków za użytkowanie, udział i promocję Presearch,
  • zakup sponsoringu i promocyjne miejsca,
  • nagradzanie partnerów zapewniających ruch i widoczność Presearch,
  • wpływ na sprawy społeczności,
  • finansowanie projekty rozwojowe utworzone przez społeczność.

Z punktu widzenia Użytkownika Presearch, który korzysta z wyszukiwarki, jedynie wyszukując hasła (tak, jak ma to miejsce w przypadku wyszukiwarki Google), nagrody w postaci tokenów Presearch PRE otrzymywane są właśnie poprzez wyszukiwanie. Ma to jednak swoje ograniczenia.

Zacznijmy od tego, że przy rejestracji na start otrzymuje się 25 tokenów PRE. Każde wyszukiwanie to 0,25 PRE, przy czym maksymalna dzienna ilość otrzymanych monet wynosi 8 (miesięcznie można zdobyć około 240 PRE). Wyszukiwania muszą być naturalne, ponieważ w przypadku sztucznego ich nabijania (wyszukiwanie zapełniające portfel w ciągu minuty), konto zostanie zablokowane i jedyną nadzieją jest kontakt z administracją.

Warto dodać, że możesz założyć tylko jedno konto i z niego korzystać w sposób zgodny z regulaminem dostępnym na stronie.

Wartość tokenów Presearch PRE

Presearch coins
Cena PRE, źródło: coinmarketcup.com

Obecnie wartość 1 tokena PRE wynosi 0,135119 zł. Jednak jak widzimy na wykresie, cena stale się zmienia i w okresie hossy wynosiła ponad 0,41 zł. Nie oznacza to jednak, że jest to granica, której nie może przekroczyć, a dla przesadnych entuzjastów — cena może również spaść.

Presearch coin wykres
Źródło: coinmaketcup.com

Presearch — funkcje i wygląd

Wyszukiwarka Presearch ma opcje wyszukiwania przez inne wyszukiwarki, np. Google czy DuckDuckGo. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, a po kliknięciu Enter na parę sekund pojawi się strona z reklamą i monetą — to znak, że do naszego portfela wpadło właśnie kawałek PRE.

Jak działa wyszukiwarka Presearch?
Opcje wyszukiwania

Z ciekawszych opcji jest ustawienie podczas wyszukiwania wyszukiwarki Presearch, pojawia się wtedy okno z podziałem na rodzaje stron (wyszukiwarki, sklepy internetowe, social media, muzyka, obrazy, pliki i dokumenty i wiele innych). Ułatwia to precyzyjne szukanie, ponieważ wpisując daną frazę, możemy uzyskać wyniki tylko z interesującego nas miejsca (np. sklepu internetowego lub Facebooka).

Zabawa w takie wyszukiwanie może wydawać się męczące, ale uwierz mi, znacząco ułatwia odnalezienie tego, czego szukasz. Nie musisz wertować kolejnych stron z wynikami, a i sam graficzny interfejs prezentuje się bardzo czytelnie.

Jak działa wyszukiwarka internetowa
Wybór ostatniej opcji: wyszukiwanie przez Presearch poprowadzi nas do bardziej możliwości zawężenia wyników wyszukiwania.
Presearch, wyszukiwanie precyzyjne
Możemy wybierać spośród dziesiątek stron, dzięki czemu zawężamy obszar wyszukiwań jedynie do miejsc, które nas interesują.

Czy warto korzystać z wyszukiwarki Presearch?

Dla tych, którzy lubią, kiedy coś wpada im do portfela niemal bez ich wpływu (przecież każdy z nas i tak wyszukuje informacji w Internecie) jest to rozwiązanie opłacalne. Tokeny mogą leżeć w portfelu i czekać na hossę. Także osoby ceniące zdecentralizowane rozwiązania powinni zainteresować się tą wyszukiwarką.

Moim zdaniem Presearch jest krokiem w dobrą stronę, czyli tam, gdzie użytkownicy przejmują inicjatywę i wspólnie budują rozwiązania z dala od korporacyjnych zawiłości i nieścisłości. W takim miejscu jest zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, a poza tym sam masz dostęp do tego, czego potrzebujesz i kiedy.

* White Paper Presearch w języku polskim znajdziesz tutaj: https://www.presearch.io/whitepaper/WhitePaper_v2_Polish.pdf

** Peer-to-peer (P2P, osoba do osoby) – model komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer. (wikipedia.org)