Dlaczego warto czytać książki #subiektywnie

Dlaczego warto czytać książki #subiektywnie

Nie mam zamiaru przytaczać tutaj argumentów naukowych, bo wszędzie jest ich pełno. Wiadomo, czytanie rozwija, poprawia pamięć itd. Chciałabym tu zwrócić uwagę nie na czytanie obojętnie czego, ale czytanie w ramach samokształcenia. Dlaczego warto czytać książki z branży, w której pracujesz i jej pokrewnych szczególnie teraz?

Rozrywka w czasie pandemii

Teraz gdy wiele osób przymusowo spędza czas w domu, można sięgnąć po książkę. Każdy potrzebuje odrobiny rozrywki, dlatego to jest najlepszy czas, aby rozpocząć lub powrócić do przygody z czytaniem. Jeżeli Twoja praca jest też Twoją pasją, czytanie na tematy z nią związane, mogą przynieść dużo satysfakcji. Wystarczy się przełamać, postawić ten pierwszy krok. I są tematy, o których czyta się trudno, są męczące i wymagają skupienia. Niełatwo jest je ugryźć z dobrej strony, by nie zazgrzytały zęby – samej zdarza mi się cierpieć przy czytaniu, ale warto. Spróbuj.

Bądź o krok przed innymi

Mądrzy tego świata przewidują, że kryzys powoli się rozkręca. Sytuacji nie polepsza koronawirus, który blokuje wiele inwestycji. Firmy upadają, pracownicy są zwalniani, a dzieci szaleją w domach. Gdy firma, w której pracujesz, upadnie, będziesz zmuszony szukać nowej pracy. Takich jak Ty będą tysiące. Jak myślisz, co może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów poza doświadczeniem? Dokładnie, wiedza. To właśnie dlatego powinieneś już teraz zainwestować w swój rozwój, aby być o krok przed innymi. Jeżeli nic nie zrobisz, będziesz tkwił w miejscu, nic się dla Ciebie nie zmieni. Będzie to tylko i wyłącznie Twoja wina, bo nie skorzystałeś z okazji.

To nie jest wyścig szczurów, tylko wybór kogoś lepszego.

Nie wiesz jak zacząć? Czytaj o rozwoju!

Większość tzw. guru coachingu to dla mnie osoby, których metody nie budzą we mnie zaufania. Są jednak i tacy, których życiorys mówi sam za siebie. To tak jak z biznesem: jeżeli ktoś zbankrutował trzy razy, a za czwartym razem mu się udało, to tak, ma prawo mówić o bankructwie i na tym polu działać. Podobnie z rozwojem osobistym: jeżeli ktoś z kiepskiej pozycji społecznej dotarł na szczyt, to warto przynajmniej kogoś takiego posłuchać. Dlatego książki o rozwoju osobistym są dobrym startem, by znaleźć motywację. A za każdym razem, gdy ją tracisz, sięgnij do tej książki jeszcze raz.

Szukaj inspiracji u innych

Największą inspiracją do działania są ci, którzy podjęli rękawicę. Biografie znanych osób to nie tylko słodkie bogactwo, ale i pasmo porażek. Bez nich, nie byłoby sukcesu. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele osób odniosło porażki, nim udało im się dotrzeć tam, gdzie są teraz. Tymczasem to właśnie jest miara prawdziwego sukcesu. Takie historie mogą być inspirujące, zwłaszcza że znajdziesz w nich konkretne rozwiązania i narzędzia do wykorzystania już dziś. Taką książką może być np. 4-godzinny tydzień pracy, biografia Elona Muska, braci Wright czy wiele innych.

Masz narzędzia, chęci możesz zdobyć. Decyzja należy do Ciebie.