Recenzja książki Encyklopedia kryptowalut, K. Predecki, 2019
Encyklopedia kryptowalut to coś, co przyda się na naszym podwórku. Dlaczego? Kryptowaluty są w Polsce wciąż tematem, o którym mówi się za mało. A jeżeli jest już podejmowany, to często prezentuje się go w negatywnym świetle. A to pranie brudnych pieniędzy, a to kolejna piramida finansowa, a to jeszcze co innego. Recenzja książki Encyklopedia kryptowalut może przybliżyć Ci to, czym są, jak działają i jak zarabia się (lub traci) na kryptowalutach. Nim jednak zdecydujesz się szaleńczo na zakup bitcoina lub innej wirtualnej monety, dowiedz się więcej i zawsze pamiętaj – inwestuj tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić.
Podstawowe dane:
Tytuł: Encyklopedia kryptowalut. Twój start w świat kryptowalut
Autorzy: Kamil Predecki, Bitcoin Feniks
Rok: 2019
Liczba stron: 314
Format: 15 x 21 cm
Encyklopedia kryptowalut – rozdziały
Informacja wstępna
Wstęp
Rozdział 1. Podstawowa wiedza
Rozdział 2. Grupy kryptowalut
Rozdział 3. Jak kupić kryptowaluty
Rozdział 4. Sposoby uzyskiwania konsensusu w sieci – algorytmy
Rozdział 5. Hard fork, soft fork, user-activated soft fork
Rozdział 6. Gdzie przechowywać kryptowaluty
Rozdział 7. Kopanie kryptowalut
Rozdział 8. Arbitraż kryptowalut
Rozdział 9. Gdzie zdobywać informacje na temat kryptowalut?
Rozdział 10. Ryzyka związane z kryptowalutami
Rozdział 11. Jak wyglądają w Polsce podatki od kryptowalut
Rozdział 12. Sposoby zarabiania na kryptowalutach
Rozdział 13. Na czym się skupić podczas długoterminowego analizowania kryptowalut – analiza fundamentalna
Rozdział 14. Strategie dywersyfikacji
Rozdział 15. Projekty ICO
Rozdział 16. Przykładowa analiza projektu – Ethereum
Rozdział 17. Prowizje w kryptowalutach
Rozdział 18. Security Token Offerings
Rozdział 19. Jak się przygotować do kolejnej bańki na kryptowalutach?
Rozdział 20. Czy bitcoin może być anonimowy?
Rozdział 21. Bitcoin Feniks: Psychologia i własny research
Rozdział 22. Smart kontrakty – jak to działa?
Rozdział 23. Zakończenie
Recenzja książki Encyklopedia kryptowalut
Zgodnie z zamysłem autora, Encyklopedia kryptowalut jest kompendium wiedzy o najważniejszych zagadnieniach związanych z wirtualnym pieniądzem. W oczy rzuca się okładka, która kolorystyką i stylem nawiązuje do rzeczywistości wirtualnej i sieci powiązań, jakie w niej znajdujemy. Tekst na stronach jest podzielony w sposób czytelny i nie zawiera niepotrzebnych rozpraszaczy. Cieszę się, że jest to publikacja napisana językiem miejscowo prostym, jak i momentami specjalistycznym. Dzięki temu książkę może czytać każdy, także osoba, która dopiero poznaje świat kryptowalut. Dobrej jakości papier ułatwia robienie notatek (dla mnie jest to bardzo ważne). Jedynie pojawiające się na stronach co jakiś czas literówki, mogą popsuć humor co uważniejszym czytelnikom.
Tytuły rozdziałów są jasne i zrozumiałe, dlatego łatwo odnaleźć w książce tematy, które są szczególnie interesujące lub wymagają ponownego przeczytania. Poza tym widać, że autor zna się na rzeczy, nie tylko ze względu na swoje wykształcenie. Prowadzi także kanał dotyczący kryptowalut o zaskakującej nazwie… Encyklopedia Kryptowalut 🙂
Czego jeszcze nie może zabraknąć w Twojej krypto-bibliotece? Najlepszej publikacji o pieniądzu: Standard bitcoina.
Trochę o rozdziałach
Rozdziałów jest bardzo dużo, dlatego podsumuję tylko to, co według mnie jest ważne. Zacznę od podstawowej wiedzy, czyli jak, gdzie i dlaczego. Z pierwszych rozdziałów dowiesz się nieco więcej o tym, czym właściwie są coiny i jaka jest różnica między nimi a tokenami. Poznasz też krótką historię pieniądza oraz uzyskasz odpowiedź na pytanie: dlaczego kryptowaluty są zagrożeniem i przyszłością zarazem.
Autor porusza także ważne kwestie związane z inwestowaniem i zarabianiem na kryptowalutach. Bo zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, dowiesz się, gdzie je kupić, jakie są polecane giełdy oraz poznasz ich rodzaje i przeznaczenie. Poniekąd dowiesz się też, jak zarabiać na kryptowalutach (choć oczywiście nie są to porady inwestycyjne). To cenna wiedza, zwłaszcza na początek.
Kolejne rozdziały wymagają już nieco większego skupienia. Tematy takie jak sposoby uzyskiwania konsensusu w sieci (algorytmy), hard fork, soft fork sprawią, że możesz się nieco zniechęcić do dalszej lektury. Spokojnie, dalej jest łatwiej. Jeżeli już przebrniesz przez ten gąszcz trudnych informacji, poznasz zdecydowanie ciekawsze zagadnienia. Przede wszystkim gdzie przechowywać swojego wymarzonego bitcoina (lub inną kryptowalutę), a także nurtujący wielu temat: o co chodzi z tym kopaniem kryptowalut, co to jest koparka kryptowalut i dlaczego, zajmują się tym górnicy. Na kryptowalutach możesz zarabiać także na inne sposoby, które autor również szczegółowo opisuje. Niestety, jest to związane z podatkami, które obowiązują w Polsce (mogą się one oczywiście wciąż zmieniać).
Aby w pełni świadomie (lub na tyle, na ile jest to możliwe) inwestować i zarabiać, musisz dokładnie wiedzieć, jaki sposób wybrać i dlaczego. Szczegółowa analiza wybranej przez Ciebie kryptowaluty (a poza bitcoinem istnieje ich wiele) pozwoli zminimalizować ryzyko strat. Podobnie jak poznanie strategii dywersyfikacji. Autor przedstawia nie tylko teorię, ale i przykładową analizę projektu Ethereum, z którą powinieneś się zapoznać.
Czymże byłaby jednak recenzja książki Encyklopedia kryptowalut, gdyby zabrakło w niej poruszenia dwóch bardzo ważnych tematów: technologii blockchain oraz smart kontraktów. Warto wiedzieć, czym są, nim na stałe wejdą do powszechnego użytku.
Szukasz nowej przeglądarki? Przeglądarka Brave, której używam od 2020 roku i nie zamierzam przestać to świetna alternatywa.
Encyklopedia kryptowalut – podsumowanie
Książka zawiera wiele merytorycznej treści. Momentami język wydaje się niezrozumiały, ale pewnych tematów nie da się objaśnić za pomocą mowy potocznej. Wiedza ta, pomoże Ci zrozumieć świat kryptowalut i spojrzeć na niego łaskawszym okiem. Wiarygodność autora jest potwierdzona tym, że prowadzi aktywny kanał na YouTube, gdzie z tematem kryptowalut mierzy się nieustannie.
Plusy i minusy
+ encyklopedyczna, podręcznikowa forma,
+ wartościowa treść,
+ praktyczne informacje do wykorzystania,
+ szablon analizy wybranej kryptowaluty pod kątem inwestycji,
+ wiarygodność autora.
– błędy (głównie literówki),
– brak słowniczka lub przypisów, które wyjaśniają pojęcia.